EESTI KEELES

Maria Faust & Kira Skov “In The Beginning

Eellugu ehk lugu, mille võib vabalt vahele jätta

Inimesele on antud võime mäletada asju väga erinevaid kanaleid pidi. Lühimälu ja isiklikud kogemused, kehamälu, keskkonnamälu, generatsiooni-, rahvuse-, kultuuri-, religioonimälu ja mis kõik veel. Mälu on mitmekihiline, peidab endas vähem ja rohkem meeldivaid üllatusi ja on universumiga sarnaselt lõpmatu.

Minu isiklik mitmekihiline mälu on minu loomingu allikas. Aspekt, et aju tahab mälu endale allutada ja moonutab seda, on kogu asja juures eriti põnev.

Olen ukraina-juudi-vene verd, kasvanud Saaremaal, läbi imbunud Eesti folkloorist ja traditsioonidest, vene köögist ja kirikust. Kannatused ja melanhoolia on minus segunenud saare kalurihuumori ja tugeva ellujäämisinstinktiga.

Minu viimane album “Sacrum Facere” (lad.k inimohverdus) keskendus Setu folkloorile ja naise kohale külaeluühiskonnas enne pietismi tulekut. Eesmärk – kui selline asi üldse loomingus eksisteerib – ei olnud sünteesida rahvalaulu, vaid filtreerida ja leida kõlavärv emotsioonile. Plaat võitis kaks Taani muusikaauhinda ja tõi mulle laiema rahvusvahelise tuntuse.

Juba ”Sacrum Facere” jaoks kirjutades sain aru, et olen enda juures täiesti tähelepanuta jätnud religiooni mõju. Minu arvamist pidi olin ma läbi ja lõhki ateist, kuid kaevudes sinna mitmetahulisse mällu, hakkas pinnale kerkima midagi kiriklike palvete sarnast. Kõik on tegelikult loogiline, sest minu emapoolne perekond on vene õigeusu taustaga. Vaid kaks põlvkonda lahutab mind süvausklikust isikust. Olin alahinnanud mälu sügavust.

Idee

Paljuski areneb “Sacrum Facere” nn inimohverduse teema siin edasi – ühe ajastu ja väikekultuuride hääbumine suure, süsteemse ja märksa võimsama organi kõrval. Eestlaste koduõuelt on läbi käinud igasugu rahvast, kuid sovjetiaja külvatud valu on meile kõige lähemal. Väikese riigi ja rahva paratamatu võitlus.

Minu räägitav lugu ei ole poliitiline jutustus, vaid erapooletu filtreerimine. Kui “Sacrum Facere” rääkis loo naise kohast ühiskonnas, siis “In the beginning” jutustab lihtsast inimesest hammasrataste vahel, religioonist, kaotusevalust ja andestamisest.

Minu soov on rääkida maailmale lugu meie Lõuna-Eesti piiriäärsete inimeste elust ja traditsioonidest, vene õigeusu osast selle piirkonna kultuuris. Euroopas on sellised erilised piirkonnad ammu hääbunud või hääbumas.

Kuna õigeusu kirik laulab, tekkis vajadus leida uus helikeel. Varasemalt vaid instrumentaalmuusikaga tegelenuna leidsin eeslauljas ja kirikukooris uue põhjatu kullaaugu. Inimhääl ja kõne võimaldab lugusid jutustada kergemas ja mõitsetavamas vormis.

Siin saab projektist “meie”.

Minu ideega liitub Taani üks omanäolisemaid laulukirjutajaid/lauljaid Kira Skov.

Pärast mõningast Lõuna-Eestis ringiluusimist leidsin koos eeslaulja Kiraga tühjana seisva kiriku Otepää külje all, Ilmjärvel. Üks veidrate juhuste jada viis meid kokku õigete inimestega ning meil õnnestus saada luba selles kirikus lindistada. Äramainimist tasub asjaolu, et Vene Õigeusu Kirik ei luba tavaliselt selliseid üritusi läbi viia, eriti kui kotta soovitakse tuua peale lauljate ka instrumendid.

Vajadus tekkis ka teistsuguse produtsendi ja helimehe järele. Meil oli vaja inimest, kes on spetsialiseerunud salvestama mitte traditsioonilistes keskkondades. Nii tuli “meie” hulka Mark Howard.

Praktilist

Plaat tuleb välja 03.03.2017 koostöös plaadifirmaga Stunt. Lindistamine toimub 15.-23. oktoobril, mil valmib salvestus koos virtual reality dokumentaalfilmiga. Lõpp-produkt võimaldab kuulajal saada osa lindistusprotsessist, kirikust ja Lõuna-Eesti kaunidusest ka visuaalse kanali kaudu. Salvestamine ei toimu ainult kinnises ruumis, vaid me otsime ka muid akustiliselt huvitavaid väljundeid. Näiteks võtame ühe loo üles põllul ja teise iidses tammeringis.

Ilmjärve kirikul on küll seinad ja katus, aga puudub kogudus, elekter ja muud eluliselt vajalikud vahendid. Salvestamiseks vajalikud vahendid alates tualettide ja generaatoritega ning lõpetades kogu stuudiopargiga tuleb kõik kaasa võtta.

Kaasatud on seitse muusikut Euroopa eri paigust – puhkpillid, kontrabass/tšello, löökpillid, lisaks kuueliikmeline kirikukoor Eestist ja eeslaulja Kira Skov Taanist. Produtsent Mark Howard, virtual reality filmigrupp, fotograaf, ajakirjanikud ja loomulikult assistent ning meeskonna toitlustajad ja majutajad.

Soovime kaasa aidata Ilmjärve kiriku taastamisele.

Loodame, et juba lähimas tulevikus peetakse jumalateenistust Ilmjärve kiriku loodavale kogudusele.

13002396_485270568350641_921208671816370805_o

Muusika

Kompositsioonid ja tekstid valmivad Kira Skov ja minu koostöös. Arranžeerimine sellele üpris unikaalsele kosseisule jääb minu kanda. Päris täpselt ei oska me ette ennustada, kuidas lõpp-produkt kõlama hakkab, aga siit tuleb kaks väikest näidet, mis annavad pisut aimdust, mis suunas me oma muusikaga kulgeme:

Harvest Brides:

Recipe for Invasion:

Lingid meie varasemast loomingust:

Kira Skov

Maria Faust:

https://soundcloud.com/faustmaria/sets/maria-faust-sacrum-facere-full

Crowdfunding teaser. Muusika Maria Faust “Hiie” ja Kira Skov “In the Beginning”

Võtmepersoonid.

Kira Skov (DK) eesjutustaja/kompositsioon/tekst
https://en.wikipedia.org/wiki/Kira_Skov

Maria Faust (EST) saksofon/klarnet/hääl/ kompositsioon/arranzeering/tekst https://et.wikipedia.org/wiki/Maria_Faust

Mark Howard (USA) produtsent/helireszissöör https://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Howard_(producer)

Tobias Wiklund (SE) trompet

Mads Hyhne (DK) tromboon

Ned Ferm (USA) saksofonid/klarnet/IT

Nicolai Munch-Hansen (DK) kontrabass/tšello

Seb Rockford (GBR) perkussioon

6-liikmeline koor (EST)

Caroline Reichhart (DK) film/produtsent

Julie Runa (DK) fotograaf

Esta Frosch (EST) Manager

Rahastus ja miks on meil vaja sinu abi

Nagu arvata võib, on sellise mastaapse projekti maksumus suur ja kuigi oleme väga suure osa saanud fondidelt ja plaadifirmalt, on meil osa rahastusest puudu. On kulusid, millele on raske leida fondide poolset toetust.

Kogu plaadi produktsiooni eest va stuudiopargi rent seisab plaadifirma Stunt.

Virtual reality poole eest seisab Taani Kunststyrelsen.

Nipet-näpet on summasid erinevatelt väiksematelt fondidelt ka. Eesti Kultuurkapital (1000 eur)

Meil on puudu raha, et korvata majutus, toitlustus ja kohaliku transpordi kulud. Puudu on ka osa kirikule annetatavast summast ja assistentide honorarid.

Crowdfundingu lehele oleme märkinud eesmärgiks 50000 dk (6800 eur), kuid tegelikult on summa ligi 65000 dk (8700 eur) Me lihtsalt ei julge eesmärgi mittetäitmise kartuses suuremat summat üles seada.

Maria ja Kira mingit honorari ei saa.

Enamus Crowdfuning-platvormi toetustest on tulnud välisriikidest. Loodame väga, et toetust tuleb ka Eesti poolt. Link platvormile:
https://www.booomerang.dk/projects/in-the-beginning/

Miks me ei kasuta Hooandjat

Esiteks on Hooandja geosüsteemselt piiratud platvorm. Kuna meie projekt on rahvusvaheline ja toetajaid üle kogu maailma, on tähtis, et platvorm oleks arusaadav ja kättesaadav kõigile.

Teiseks. Hooandja võtab kõrgemat vahendajatasu.

Kolmandaks. Usaldusväärsus ja kindlus võimalike isikuandmete lekete korral.

Neljandaks. Meie tegevus peab olema läbipaistev maksuametile.

Korraga mitut crowdfunding platvormi ei ole meil mõttet pidada. Kallis ja loomulikul võtab mitme haldamine rohkem energiat.